Plán genderové rovnosti (GEP, Rovnost pohlaví) v ÚJF AV ČR
Plán genderové rovnosti je nástrojem k systematickému řešení genderových otázek. Jeho cílem je posilovat strukturální a společenské změny v ÚJF AV ČR v oblasti rovných příležitostí.
Oblasti zaměření GEP:
- podmínky pro kariérní postup a rozvoj
- příležitosti pro sladění pracovního a osobního života – péče o dítě, rodičovská dovolená aj.
- pracovní podmínky – časová náročnost práce, flexibilní a částečné úvazky
- výběr nových zaměstnanců
- ohleduplnost při odchodu z instituce
- systém hodnocení vědecké a pedagogické práce
- kultura pracovního prostředí
- předcházení sexuálnímu obtěžování a šikaně na pracovišti a způsoby reakce na ně, pokud se objeví
- genderová rovnováha v řízení a rozhodování
- rovnováha věkových struktur
Tým pro uskutečnění plánu genderové rovnosti v Ústavu jaderné fyziky AV ČR je složen ze zástupců vedení ústavu, Rady ÚJF, vědeckých a administrativních pracovníků ÚJF. Podle Plánu genderové rovnosti platí zásada rovných příležitostí pro všechny pozice v ÚJF a projevuje se mj. v náborovém procesu, nominaci do profesních orgánů či v systému hodnocení pracovníků a jejich činností.
Plán genderové rovnosti (pdf)
Půlroční zpráva GEP k 30. 6. 2024 (pdf)
Půlroční zpráva GEP k 31. 12. 2023 (pdf)
Půlroční zpráva GEP k 30. 6. 2023 (pdf)
Půlroční zpráva GEP k 1. 12. 2022 (pdf)
ÚJF se zavazuje ke genderové rovnosti a sociální odpovědnosti v rámci své komunity i v širším prostředí a podporuje proto rozvoj rozličných opatření v tomto směru. Pravidelná analýza dat zahrnující informace o zastoupení pohlaví, věku, typu a výši úvazku, mzdy a dalších ukazatelů u zaměstnanců i studentů poskytuje cenné informace o dynamice vývoje genderové rovnosti v ÚJF a umožňuje srovnání s českými i mezinárodními akademickými institucemi. ÚJF si je vědom toho, že organizační kultura a rovnováha mezi pracovním a soukromým životem jsou klíčovými součástmi vytváření prostředí, kde se všichni mohou plně věnovat své pracovní činnosti a mají stejné příležitosti při budování kariéry. Při vytváření genderových pravidel je brán rovněž ohled na specifika práce a výzkumu v ÚJF v kontrastu k rozdílným biologickým a sociálním rysům mužů i žen. Na základě vzájemného respektu mezi všemi členy ÚJF komunity není tolerováno jakékoliv násilí, včetně násilí na základě pohlaví či přímo sexuálního obtěžování.
Kontaktní osoba: Zuzana Vycpálková, DiS. (vycpalkova@ujf.cas.cz)