
8. konference TEPA za námi
21. 10. 2022
Osmý ročník mezinárodní konference TEPA (zkratka anglického názvu Bouřky a urychlování elementárních částic), odložený o dva roky kvůli koronavirové pandemii, proběhl od 17. do 20. října v Praze v prostorách oddělení dozimetrie záření (ODZ) ÚJF. Konferenci zorganizovalo oddělení kosmického záření (CRD) arménského Jerevanského fyzikálního institutu spolu s Centrem výzkumu kosmického záření a radiačních jevů v atmosféře (CRREAT), vedeným Ústavem jaderné fyziky AV ČR.
Nově vznikající obor fyziky vysokých energií v atmosféře (HEPA) byl nedávno obohacen o důležitá pozorování toků částic na zemském povrchu, v troposféře a ve vesmíru. HEPA v současnosti zahrnuje tři hlavní typy měření: tzv. Terrestrial Gamma Ray Flashes (TGF) – krátké záblesky gama záření (někdy také elektronů a pozitronů) registrované observatořemi umístěnými na oběžné dráze, tzv. Thunderstorm Ground Enhancements (TGE) – krátké i delší proudy elektronů a gama záření registrované na zemském povrchu, a tzv. Gamma glows – záblesky gama záření pozorované v bouřkových mracích přístroji v balónech a v letadlech.
Jak konference shrnula, původcem zvýšených toků částic z bouřkové atmosféry jsou uniklé laviny relativistických elektronů (RREA), které se objevují v nižších vrstvách atmosféry pokaždé, když intenzita atmosférického elektrického pole překročí kritickou hodnotu, specifickou pro hustotu vzduchu (danou výškou nad hladinou moře). Zesílené toky elektronů a gama paprsků detekované na zemském povrchu jako TGE mohou být mimořádně vysoké, několikanásobkem úrovně v příznivém počasí. Intenzita toku neutronů v atmosféře se může během TGE zdvojnásobit. V průměru každou sekundu je zemský povrch bombardován 10^18 vysokoenergetickými leptony (s energií nad 100 KeV). Tato zjištění byla nedávno publikována týmy arménských a japonských vědců a ověřena detekcemi četných TGE na detektorech SEVAN (vyvinutých arménskými vědci) na kopci Milešovka v ČR, Lomnickém štítu na Slovensku a na bulharské hoře Musala, i dalšími týmy po celém světě.
Součástí konference byla i exkurze na Milešovku, kde mohli účastníci na vlastní oči vidět pokroky týmu CRREAT v provozu a přípravě experimentálních zařízení na tomto místě, včetně možností optického monitorování blesků a detekce TGE detektorem SEVAN.
Během konference proběhlo i zasedání poradního výboru Aragatského centra kosmického prostředí (ASEC), na němž zazněla zpráva A. Chilingariana o výzkumných aktivitách v roce 2022 a doporučení pro vědecký program ASEC v roce 2023.
Přečtěte si také
- Byli jsme u inaugurace nového vědeckého ředitele FAIR a GSI
- V červnu pořádáme další „Den s teoretickou jadernou fyzikou“
- Časopis Science zveřejnil rekordní měření hmotnosti neutrina s podílem ÚJF
- ÚJF se podílel na výzkumu moderních bateriových technologií
- Dr. Andrej Kugler představil aktuální stav projektu FAIR-CZ
- Připojili jsme se k prvnímu ročníku akce Radioaktivní den
- Doc. Milan Štefánik je novým vedoucím Oddělení urychlovačů
- ÚJF v květnu uspořádá ReMade@Ari workshop
- V rámci projektů EU nabízí ÚJF využití přístrojového času na svých zařízeních
- Vědecký poradní sbor projektu FAIR-CZ jednal již po desáté