
ÚJF se podílel na výzkumu moderních bateriových technologií
18. 03. 2025

Díky pevným vazbám na německé Heinz Maier-Leibnitz Centrum se Charles Hervoches z Oddělení neutronových a iontových metod ÚJF podílel na výzkumu pevných bateriových elektrolytů financovaném Ministerstvem energetiky USA (DoE). Výsledky výzkumu, jehož koordinátorem byla americká Argonne National Laboratory, byly publikovány v časopise ACS Materials Letters.
Ch. Hervoches na neutronovém difraktometru MEREDIT, vyvinutém v ÚJF, zkoumal změny krystalové struktury látky LLZO s příměsí hliníku (Al) nebo galia (Ga) před a po reakci s kovovým lithiem.
LZZO (Lithium Lanthanum Zirconium Oxide, Li₇La₃Zr₂O₁₂,) je jednou ze slibných látek pro výrobu pevných elektrolytů pro budoucí baterie.
„Dostal jsem skvělou příležitost podílet se na pokroku bateriových technologií,“ řekl k výzkumu Charles Hervoches, původem z Francie.
Výsledky dílčího výzkumu prováděného v ÚJF ukázaly, že krystalová mřížka LLZO s příměsí hliníku (Al) si zachovala stabilní a velmi vodivou krychlovou strukturu, a to i po kontaktu s lithiem. Naopak LLZO s příměsí galia (Ga) se přeměnilo na méně vodivou čtvercovou strukturu.
Zájem o vývoj pevných elektrolytů je zejména proto, že jsou účinnější a bezpečnější než nyní užívané kapalné elektrolyty. Jejich vývoj je velmi důležitý například pro automobilový průmysl, neboť užití účinnějších baterií v automobilech by znamenalo delší dojezd a rychlejší nabíjení. Hlavní nevýhodou pevných elektrolytů je složitá výroba, a tudíž i vysoká pořizovací cena.
Difraktometr MEREDIT pro měření využívá neutrony produkované jaderným reaktorem LVR-15 provozovaným CVŘ a. s.
Přečtěte si také
- Ústav jaderné fyziky AV ČR oslavil 70. výročí svého vzniku
- Stánek ÚJF na VědaFestu v živém vysílání ČT
- Proběhl druhý ročník akce „Den s teoretickou jadernou fyzikou“
- Martin Schäfer získal Prémii Otto Wichterleho
- ÚJF uspořádal workshop ReMade@ARI, zaměřený na špičkovou charakterizaci materiálů a mezinárodní spolupráci
- ÚJF spoluorganizoval 5. zasedání mezinárodního finančního výboru urychlovače EIC
- Radiouhlíkové datování odhalilo mezery v ochraně slonů
- Podílíme se na dvou nových projektech zaměřených na kosmické záření
- Představili jsme se na Veletrhu vědy 2025
- Roman Garba představil svůj výzkum v Rakousku a ve Velké Británii