
Projekty podpořené TAČR
Studie variantních technických řešení hlubinného ukládání radioaktivního odpadu
Hlavním cílem projektu je analyzovat možnosti variantního technického řešení hlubinného ukládání radioaktivního odpadu (RAO), technická řešení v zemích EU a ve světě, jejich možnou využitelnost v České republice s ohledem na platnou Koncepci nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem v ČR. Dále analyzovat nové možnosti in-situ měření pro charakterizaci lokality a využití monitorování radionuklidů pro dlouhodobou kontrolu bezpečnosti nakládání s RAO a posouzení vlivu různých variantních technických řešení hlubinného ukládání RAO na životní prostředí.
Řešitelé za ÚJF: Ivo Světlík; Kateřina Pachnerová Brabcová
E-mail.: svetlik@ujf.cas.cz; brabcova@ujf.cas.cz
Více informací zde.
AdvaDose – Uživatelsky přívětivé monitorovací zařízení pro směsné radiační pole
Hlavním cílem projektu je vývoj pokročilého detekčního zařízení AdvaDose, které umožní v reálném čase detekovat změny v radiačním poli a spektrálně i směrově charakterizovat jednotlivé částicové složky tohoto pole. Zařízení bude založeno na technologii pixelových detektorů Timepix a bude sloužit jako doplněk ke stávajícím dozimetrickým systémům v medicíně, průmyslu i dopravě.
Ústav jaderné fyziky AV ČR je v projektu řešitelem několika klíčových úloh: vývoj metodiky měření v leteckém prostředí (v rámci měřicí sestavy AIRWATCH), validace výstupů pomocí simulací Monte Carlo a začlenění detekční jednotky AdvaDose do existujících systémů letecké dozimetrie. Projekt je realizován v konsorciu se společností ADVACAM (hlavní řešitel) a Českým metrologickým institutem.
Kód projektu TAČR: FW12010062
Období řešení: 1/2025 – 12/2027
Řešitel za ÚJF: Marek Sommer
E-mail: sommer@ujf.cas.cz