
Novinky
Vyhledávání
Vybrané období: všechny dokumentyVědecký tým Ivy Synkové a Jana Borovičky z Ústavu jaderné fyziky AV ČR a Geologického ústavu AV ČR přispěl k odhalení zajímavého analytického problému při stanovení obsahu stříbra v houbách, konkrétně v muchomůrce šiškovité (Amanita strobiliformis).
Dne 24. dubna byl slavnostně uveden do funkce nového vědeckého ředitele společnosti Facility for Antiproton and Iont Research in Europe GmbH (FAIR GmbH) a GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung GmbH v Darmstadtu profesor Thomas Nilsson.
Slavnostního ceremoniálu, který se konal v areálu GSI a mezinárodního urychlovacího centra FAIR, se zúčastnili zástupci ÚJF – ředitel Dr. Ondřej Svoboda a Dr. Andrej Kugler, který v je ČR hlavním koordinátorem projektu FAIR-CZ.
Ve druhé polovině dubna nominovalo Ministerstvo dopravy do Evropské kosmické agentury (ESA) 14 experimentů, které bude na ISS obsluhovat český astronaut Aleš Svoboda. Mezi nimi jsou i dva projekty vznikající v Oddělení dozimetrie záření ÚJF.
Oddělení teoretické fyziky ÚJF pořádá další „Den s teoretickou jadernou fyzikou“. Ten se uskuteční pátek 20. června od 10:30 v prostorách Ústavu jaderné fyziky v Řeži.
V rámci mezinárodního experimentu KATRIN se vědcům podařilo určit doposud nejnižší horní hranici hmotnosti neutrina – nejpočetnější částice, která je všude kolem nás, ale uniká běžné detekci. Nový výsledek ukazuje, že neutrino váží méně než 0,45 elektronvoltu, což je přibližně milionkrát méně než hmotnost elektronu. Na měření se od počátku experimentu podílí tým z Ústavu jaderné fyziky AV ČR. Výsledky měření publikoval prestižní časopis Science.
Díky pevným vazbám na německé Heinz Maier-Leibnitz Centrum se Charles Hervoches z Oddělení neutronových a iontových metod ÚJF podílel na výzkumu pevných bateriových elektrolytů financovaném Ministerstvem energetiky USA (DoE). Výsledky výzkumu, jehož koordinátorem byla americká Argonne National Laboratory, byly publikovány v časopise ACS Materials Letters.
Hlavní koordinátor projektu FAIR-CZ Dr. Andrej Kugler z Oddělení fyziky těžkých iontů ÚJF prezentoval v pátek dne 28. 2. 2025 na odborném semináři Katedry jaderné chemie FJFI ČVUT v Praze aktuální stav a další směřování projektu FAIR-CZ.
Dne 6. února se uskutečnil první ročník akce Radioaktivní den, v jehož rámci měli studenti středních škol možnost setkat se s odborníky v oblasti jaderné a radiační fyziky. V rámci programu mohli zájemci navštívit i dvě pracoviště ÚJF AV ČR, a to Laboratoř mikrotronu umístěnou pod vrchem Vítkov v Praze a také urychlovač AMS Milea, který se nachází v prostorách ÚJF v Řeži. Během dne, který pořádala Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze, byly připraveny přednášky, praktická cvičení i panelové diskuze, v jejichž rámci byla účastníkům představena témata spojená s ionizujícím zářením, jeho využitím a radiační ochranou.
K 1. únoru 2025 došlo ke změně ve vedení Oddělení urychlovačů ÚJF. Novým vedoucím se na základě interního výběrového řízení stal doc. Ing. Milan Štefánik, Ph.D. Výběrová komise jej jako vhodného kandidáta doporučila jednomyslně. Doc. Štefánik se do výběrového řízení přihlásil jako jediný uchazeč.
Laboratoř Tandetronu ÚJF uspořádá ve dnech 22. a 23. května v Praze v rámci projektu ReMade@Ari workshop věnovaný prezentaci analytických a modifikačních metod pomocí iontových, neutronových a elektronových svazků specificky pro udržitelné a recyklovatelné materiály.