Zahlavi

ÚJF přispěl k oceněné publikaci o vzácných historických klenotech

15. 05. 2024

Tým Dr. Marka Fikrleho z Oddělení jaderné spektroskopie ÚJF se podílel na vzniku knihy, která získala druhé místo v prestižní soutěži Gloria musaealis. Kniha nese hlavní název KRÁLOVSKÉ KLE NOTY ZE MŠECE A ŘEVNIČOVA a představuje významný archeologický nález fragmentů opaskové přezky, prstenu a závěsu koňské ohlávky z období stěhování národů. Publikaci vydalo Muzeum T.G.M. Rakovník.

Tým ÚJF tentokrát nálezy nedatoval, ale s pomocí rentgenové fluorescenční spektrometrie (XRF) určoval prvkové složení různých částí jednoho z nejluxusnějších setů ranně středověkých artefaktů u nás, čímž přispěl k jejich celkovému technickému a technologickému popisu. V případě méně atraktivní, přesto velmi luxusní ozdoby koňské ohlávky a části postroje bylo mj. potvrzeno, že jsou vyrobeny ze zlaceného stříbra a že ozdobným prvkem je tzv. niello.

„Úspěchem základního výzkumu na poli např. i jaderné fyziky je vždy uvedení teoretických znalostí a zákonitostí do aplikované praxe. Námi využité metody přesně toto činí a pomáhají naprosto nepříbuznému oboru klást nové otázky nebo na některé jiné odpovídat,“ řekl k výzkumu Marek Fikrle s tím, že tento typ měření navazuje na bohatou archeometrickou tradici založenou v ÚJF průkopníkem archeometrie v ČR dr. Jaroslavem Fránou.

Slavnostní vyhlášení výsledků 22. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis se uskutečnilo 14. května 2024 v prostorách Smetanovy síně Obecního domu v Praze.