
Týden Akademie věd ČR v Ústavu jaderné fyziky
12. 11. 2024

Celkem tři pracoviště ÚJF se zapojila do Týdne Akademie věd, který probíhal od 4. do 10. listopadu 2024. Po tři dny byl přístupný funkční úkryt civilní ochrany v podzemních prostorách Oddělení dozimetrie záření ÚJF v areálu nemocnice Bulovka v Praze; v pátek a v sobotu mohli návštěvníci vidět dvě důležitá jaderná zařízení v areálu v Řeži.
Při prohlídce úkrytu civilní ochrany v Praze zájemce prováděly vědkyně ÚJF v zachovalých uniformách, aby co nejvěrněji zprostředkovaly dobu, ve které úkryt vznikal.
V Řeži měli návštěvníci jedinečnou příležitost prohlédnout si dvě významná jaderná zařízení ÚJF: urychlovač Tandetron a urychlovačový hmotnostní spektrometr MILEA. Tandetron nachází uplatnění například při výzkumu nových materiálů, zatímco spektrometr MILEA slouží například k přesnému radiouhlíkovému datování archeologických nálezů.
U Tandetronu se navíc zájemci mohli pobavit při praktických ukázkách zaměřených na vlastnosti vakua, které je pro fungování urychlovačů iontů nezbytné.
Dny otevřených dveří v Řeži byly organizovány ve spolupráci s ÚJV Řež, a. s., Centrem výzkumu Řež a Ústavem anorganické chemie AV ČR. I zde byl program v pátek věnován školám, zatímco sobota patřila široké veřejnosti.
Přečtěte si také
- Ústav jaderné fyziky AV ČR oslavil 70. výročí svého vzniku
- Stánek ÚJF na VědaFestu v živém vysílání ČT
- Proběhl druhý ročník akce „Den s teoretickou jadernou fyzikou“
- Martin Schäfer získal Prémii Otto Wichterleho
- ÚJF uspořádal workshop ReMade@ARI, zaměřený na špičkovou charakterizaci materiálů a mezinárodní spolupráci
- ÚJF spoluorganizoval 5. zasedání mezinárodního finančního výboru urychlovače EIC
- Radiouhlíkové datování odhalilo mezery v ochraně slonů
- Podílíme se na dvou nových projektech zaměřených na kosmické záření
- Představili jsme se na Veletrhu vědy 2025
- Roman Garba představil svůj výzkum v Rakousku a ve Velké Británii