Zahlavi

Projekt FAIR-CZ pod vedením ÚJF úspěšně pokračuje

28. 11. 2024

Zapojení České republiky do nově budované urychlovačové laboratoře FAIR v Německu se stále zvyšuje. Po náročném matematickém modelování a ověřování požadavku na seismickou odolnost získala certifikát speciální nosná konstrukce – plošina pro 100tunové zatížení. Tato plošina je součástí sálu pro zkoumání stlačené baryonové hmoty (compressed baryonic matter – CBM).

Projekt FAIR-CZ dlouhodobě z pověření ministerstva školství koordinuje Ústav jaderné fyziky AV ČR. Ministerstvo školství a Evropská unie také projekt FAIR-CZ spolufinancují. Design speciální nosné konstrukce navrhli vědci a vědkyně z ČVUT v Praze.

Dodávka a instalace plošiny byla součástí 2. investiční fáze projektu podpořeného z prostředků EU. Ve stejné fázi byl též dodán detektor ECAL, který bude spolu s dalšími zařízeními na platformu instalován. V tomto detektoru chybí dokončit už jen výměnu starých, ale plně funkčních fotonásobičů ve dvou sektorech za nový typ fotonásobičů instalovaný v ostatních čtyřech sektorech.

Třetí fáze, která běží od počátku tohoto roku, zahrnuje dodávky zařízení nejen pro detektory, ale i pro srdce laboratoře – samotný urychlovač. Konkrétně jde o vakuové prvky pro tzv. iontovody, tedy instalace, které vyvádějí částice z urychlovače na jednotlivá místa měření.

Partnery ÚJF v projektu FAIR-CZ je Matematicko-fyzikální fakulta UK, ČVUT v Praze, Slezská univerzita v Opavě a Univerzita Palackého v Olomouci.

FAIR (Facility for Antiproton and Ion Research GmbH – Laboratoř pro výzkum s antiprotony a těžkými ionty) bude po spuštění v roce 2028 výzkumnou infrastrukturou s celoevropským významem a působností v oblasti jaderné a hadronové fyziky. Oproti laboratoři CERN se FAIR chce soustředit na jinou oblast fyziky, než jsou jevy spojené s velkým třeskem. FAIR se zaměří na jevy, které Velký třesk následují, např. vznik prvků periodické soustavy. Jde o fyziku, která nabízí velký potenciál využití, např. v materiálovém výzkumu. Pro českou výzkumnou komunitu je podstatné, že jeden ze 4 výzkumných pilířů laboratoře s názvem APPA je postaven pouze na aplikacích.

Zařízení FAIR vzniká u německého Darmstadtu v sousedství německé národní laboratoře GSI (Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung). Na budování zařízení se podílí Německo, Finsko, Francie, Indie, Polsko, Rumunsko, Rusko, Slovinsko a Švédsko. Přidruženým členem je Velká Británie; Česká republika má statut aspirantské země. Členský statut se odvíjí od finančního podílu; podíl ČR po splnění všech dodávek dosáhne 10 % jedné akcie s tím, že se ČR může do pěti let od spuštění FAIR rozhodnout, zda svůj podíl navýší či nikoliv. Takové rozhodnutí však přísluší výhradně politické reprezentaci země. Komunita jaderných fyziků by takové navýšení určitě uvítala.