
Na Milešovce začala za koordinace ÚJF třetí měřicí kampaň v rámci projektu BIOSPHERE
02. 10. 2024

Na observatoři na vrchu Milešovka u Lovosic byla dne 2. října zahájena třetí měřicí kampaň, v rámci níž vědci z 22 zemí světa zapojených do projektu BIOSPHERE hledají vztah mezi příčinami, které způsobují poškozování ozonové vrstvy. Měření koordinuje Oddělení dozimetrie záření ÚJF.
V rámci kampaně je souběžně měřeno kosmické záření, UV záření, atmosférické parametry a antropogenní emise. Milešovka byla vybrána kvůli nízkým emisím a vyšší nadmořské výšce. Měření proběhla v Athénách a v Bruselu, po Milešovce ještě bude následovat německý Lindernberg. Prostor pro měřicí zařízení na Milešovce poskytl Ústav fyziky atmosféry AV ČR.
Díky přesnému měření kosmického záření v atmosféře mohou vědci zkoumat fyzikální děje související například s úbytkem ozonové vrstvy, nebo s jeho dopadem na zdraví a životní prostředí.
„Evropský projekt BIOSPHERE se zaměřuje na ovlivňování ozonové vrstvy kombinací kosmického záření, UV záření a lidmi produkovanými molekulami v atmosféře a snaží se tyto dílčí vlivy kvantifikovat a hledat mezi nimi vztahy a souvislosti,“ říká Dr. Iva Ambrožová, zástupkyně vedoucí Oddělení dozimetrie záření ÚJF. „Popis těchto souvislostí má důležitý přesah do oblasti ochrany lidského zdraví,“ doplňuje s tím, že ÚJF pro účely měření vyvinul speciální detektor neutronů v kosmickém záření.
O události informovala také Česká televize.
Přečtěte si také
- Ústav jaderné fyziky AV ČR oslavil 70. výročí svého vzniku
- Stánek ÚJF na VědaFestu v živém vysílání ČT
- Proběhl druhý ročník akce „Den s teoretickou jadernou fyzikou“
- Martin Schäfer získal Prémii Otto Wichterleho
- ÚJF uspořádal workshop ReMade@ARI, zaměřený na špičkovou charakterizaci materiálů a mezinárodní spolupráci
- ÚJF spoluorganizoval 5. zasedání mezinárodního finančního výboru urychlovače EIC
- Radiouhlíkové datování odhalilo mezery v ochraně slonů
- Podílíme se na dvou nových projektech zaměřených na kosmické záření
- Představili jsme se na Veletrhu vědy 2025
- Roman Garba představil svůj výzkum v Rakousku a ve Velké Británii