
Byli jsme u inaugurace nového vědeckého ředitele FAIR a GSI
05. 05. 2025

Dne 24. dubna byl slavnostně uveden do funkce nového vědeckého ředitele společnosti Facility for Antiproton and Iont Research in Europe GmbH (FAIR GmbH) a GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung GmbH v Darmstadtu profesor Thomas Nilsson.
Slavnostního ceremoniálu, který se konal v areálu GSI a mezinárodního urychlovacího centra FAIR, se zúčastnili zástupci ÚJF – ředitel Dr. Ondřej Svoboda a Dr. Andrej Kugler, který v je ČR hlavním koordinátorem projektu FAIR-CZ.
Laboratoř pro výzkum s antiprotony a těžkými ionty FAIR (Facility for Antiproton and Ion Research GmbH) je nově budovaná velká evropská mezinárodní výzkumná infrastruktura, která je součástí Cestovní mapy ESFRI (Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury).
FAIR zahrnuje výzkumné programy ve čtyřech vědeckých pilířích: výzkumu stlačené baryonové hmoty (CBM a HADES); anihilace antiprotonů (PANDA); struktury radioaktivních jader, jaderné astrofyziky a souvisejících reakcí (NuSTAR); atomové a plazmové fyziky i jejich aplikací (APPA).
Laboratoř FAIR, jejímž jádrem je urychlovač těžkých iontů SIS100, bude jedinečná zejména díky produkci velmi intenzivních svazků relativistických těžkých iontů, které umožní studovat velmi vzácné reakce vedoucí k podprahové emisi tzv. půvabných částic v jádro-jaderných srážkách (pilíř CBM) a tedy podstatně přispět k ověření jaderně-fyzikálního modelu fúze neutronových hvězd generující gravitační vlny, za jejichž objev byla udělena Nobelova cena za fyziku za rok 2017. Dále tyto velmi intenzivní svazky ze SIS100 umožní produkci intenzivních svazků radioaktivních jader (pilíř NuSTAR) a tudíž studium v laboratoři reakcí vedoucích k produkci prvků uvnitř hvězd, tzv. nukleogeneze. V nepolední řadě bude možná produkce unikátních svazků antiprotonů v akumulačních prstencích (pilíř PANDA), která umožní studium exotických, jinak těžko dosažitelných částic, tzv. glueballů nebo tetraquarků. Pro budoucí fúzní reaktory má zásadní význam studium podmínek pro vytvoření vysoce stlačeného plazmatu a následnou fúzní reakci (pilíř APPA), vyžadující velmi intenzivní svazky těžkých iontů, které poskytne urychlovač SIS100. FAIR také bude testovacím pracovištěm evropské kosmické agentury ESA pro studium dopadů kosmického záření na astronauty během připravované mise na Mars (pilíř APPA).
Foto: T. Silz, GSI/FAIR
Přečtěte si také
- Martin Kákona získal prestižní Fulbright-Masarykovo stipendium pro výzkum s NASA a LBNL
- Ústav jaderné fyziky AV ČR oslavil 70. výročí svého vzniku
- Stánek ÚJF na VědaFestu v živém vysílání ČT
- Proběhl druhý ročník akce „Den s teoretickou jadernou fyzikou“
- Martin Schäfer získal Prémii Otto Wichterleho
- ÚJF uspořádal workshop ReMade@ARI, zaměřený na špičkovou charakterizaci materiálů a mezinárodní spolupráci
- ÚJF spoluorganizoval 5. zasedání mezinárodního finančního výboru urychlovače EIC
- Radiouhlíkové datování odhalilo mezery v ochraně slonů
- Podílíme se na dvou nových projektech zaměřených na kosmické záření
- Představili jsme se na Veletrhu vědy 2025