
Novinky
Vyhledávání
Vybrané období: všechny dokumentyV úterý 10. června 2025 uplynulo přesně 70 let od chvíle, kdy se začala psát historie Ústavu jaderné fyziky AV ČR, v. v. i. Při této příležitosti se za přítomnosti významných osobností vědecké a akademické obce uskutečnilo v Řeži slavnostní shromáždění. Jeho účastníky pozdravil předseda AV ČR prof. RNDr. Radomír Pánek, Ph.D., generální ředitel a předseda představenstva ÚJV, a. s., Ing. Martin Ruščák, CSc., MBA, děkan Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze doc. Ing. Václav Čuba, Ph.D., děkan Přírodovědecké fakulty UJEP doc. RNDr. Michal Varady, Ph.D., a proděkan pro vědeckou činnost a zahraniční styky MFF UK prof. RNDr. Zdeněk Doležal, Dr.
Ve středu 18. června se na Vítězném náměstí v Praze konal již 13. ročník VědaFestu – populárního festivalu vědy pod širým nebem. Nechyběl ani Ústav jaderné fyziky AV ČR, který si pro návštěvníky připravil ukázky pokusů s vakuem, demonstraci měření radiace a zjednodušený model částicového urychlovače.
Dne 20. června 2025 se v prostorách Ústavu jaderné fyziky AV ČR v Řeži uskutečnil druhý ročník akce „Den s teoretickou jadernou fyzikou“, pořádaný Oddělením teoretické fyziky.
Ve středu 11. června 2025 předal předseda Akademie věd ČR Radomír Pánek ocenění mladým badatelkám a badatelům na začátku kariéry – Prémii Otto Wichterleho. Mezi odměněnými badateli byl i Martin Schäfer z Oddělení teoretické fyziky ÚJF.
Ve dnech 22.–23. května 2025 se v Praze uskutečnil workshop projektu ReMade@ARI, pořádaný ÚJF AV ČR. V jeho rámci proběhla mezioborová diskuse o moderních metodách charakterizace materiálů. Akce zahrnovala dvě plenární přednášky a 25 odborných prezentací – včetně šesti příspěvků mladých vědců a uživatelů výzkumných infrastruktur.
Ve dnech 5. a 6. června 2025 proběhlo ve Vile Lanna v Praze páté zasedání finančního výboru (RRB) mezinárodního projektu Electron-Ion Collider (EIC). Zasedání se konalo pod záštitou MŠMT České republiky a jeho organizaci společně zajišťovala Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, ČVUT v Praze a Ústav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i.. Urychlovač EIC je v současné době jediným schváleným novým velkým urychlovačem mezinárodního významu, který bude postaven v Brookhavenské národní laboratoři (BNL) v USA.
V závěru měsíce května publikoval časopis Global Ecology and Conservation článek Expert opinion versus radiocarbon dating in the ivory trade, který ukazuje alarmující nepřesnost odborných posudků při určování stáří slonoviny. Hlavními autorkami studie jsou Jitka Kufnerová (ÚŽP UK) a Kateřina Pachnerová Brabcová (ODZ ÚJF).
V první polovině roku 2025 zahájil Ústav jaderné fyziky AV ČR spolupráci na dvou projektech, které se zaměřují na přesnější měření a hodnocení kosmického záření – klíčového faktoru pro bezpečnost v letectví i kosmickém výzkumu. Oba projekty řeší tým z Oddělení dozimetrie záření.
I v letošním roce se Ústav jaderné fyziky AV ČR představil na Veletrhu vědy – největší vědecko-popularizační akci v ČR. Tuto akci, která se konala ve dnech 5. až 7. června na výstavišti PVA EXPO Praha, pořádala Akademie věd ČR.
Dne 12.5.2025 měl náš kolega Roman Garba spolu s ukrajinským archeologem Vitaliiem Usykem přednášku ve Vídni v rámci prestižního semináře HEAS (Human Evolution and Archaeological Sciences). Prezentace s názvem „Cosmic clock for human history: new insights from Korolevo, Ukraine“ pojednává o výzkumu v oblasti Korolevo, od jeho objevení po datování nejstaršího osídlení, na kterém se podílel. Záznam semináře (v anglickém jazyce) je dostupný na YouTube.