Zahlavi

ÚJF na Colours of Ostrava

Mon Jul 30 11:02:00 CEST 2018

Na letošním ročníku zřejmě největšího tuzemského hudebního festivalu Colours of Ostrava 2018 se od 18. do 21. července v rámci tzv. Science Garden poprvé představil i ÚJF. Stalo se tak v rámci aktivit neformální popularizační skupiny IPPOG ČR, sdružující kromě našich pracovníků i zaměstnance a studenty Univerzity Karlovy (MFF UK), Českého vysokého učení technického v Praze (FJFI ČVUT), Slezské univerzity v Opavě (FPF SU) a Univerzity Palackého v Olomouci (SLO UP).

Skupina 19 pracovníků z těchto pěti vědeckých institucí realizovala ve spolupráci s ostravským science centrem Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic bohatý program, jehož cílem bylo přiblížit fyziku široké veřejnosti. Program byl rozdělen na dvě části: stánky se zajímavými fyzikálními experimenty a malou stage s přednáškami o jaderné a částicové fyzice a o kvantové fyzice obecně. Zázemí bylo zajištěno Světem techniky, který poskytl deset akreditací, místo na stáncích, zdarma zpřístupnil svou zahradu pro účastníky festivalu a část účinkujících ubytoval.

Za ÚJF se akce účastnil Vasily Mikhaylov, který zde s pomocí speciálních brýlí ukazoval novou prezentaci „virtuální reality“, zpracovanou oddělením dozimetrie záření ÚJF ze záznamu 360stupňové kamery v gondole balónu Fík 3 při jeho letu do stratosféry, vysvětloval práci ústavu i další souvislosti jaderné fyziky a vážným zájemcům také rozdával naše brožury Cesta k jádru věci. Vyvěšen byl i nový poster ÚJF, původně vytvořený pro letošní Veletrh vědy. Zhruba od poledne již byli na stánku nepřetržitě zvědaví hosté.

Science Garden byla součástí Meltingpotu+, doprovodného programu festivalu. Šlo zřejmě o první pokus popularizace jaderné a částicové fyziky na takto masové akci: letošní návštěvnost Colours činila kolem 50 000 lidí.