Zahlavi

Webinář EURADOS o jaderných zařízeních na Ukrajině proběhl 8. dubna ve 13.00

09. 04. 2022

Oddělení dozimetrie záření ÚJF iniciovalo webinář EURADOS/MEENAS s Olenou Pareniuk z Ústavu pro bezpečnostní otázky jaderných elektráren Národní akademie věd Ukrajiny o současné situaci v Černobylské a Záporožské jaderné elektrárně i v Charkovském zařízení s neutronovým zdrojem.

Webinář podal v angličtině krátký nástin dění v jaderném průmyslu na Ukrajině se zohledněním probíhající ruské agrese. Účast na něm byla zdarma po předchozí registraci zde, kde najdete rovněž podrobnější informace o přednášející.

Ukrajina je v rámci Evropy zemí se silným jaderným průmyslem. Má 15 bloků ve čtyřech komerčních jaderných elektrárnách, těžební a zpracovatelský uranový průmysl, jaderná výzkumná zařízení a samozřejmě JE Černobyl, obklopenou uzavřenou zónou. 24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na území Ukrajiny. Jako jeden z průnikových bodů použilo uzavřenou černobylskou zónu, přičemž zcela ignorovalo všechna radiační bezpečnostní opatření. Poté 4. března ruské jednotky zasáhly střelami z tanků 1. blok Záporožské JE, největší evropské jaderné elektrárny.

Olena Pareniuk měla původně danou problematiku představit pouze v ÚJF, vzhledem k mimořádné naléhavosti tématu ovšem tato prezentace proběhla v rámci webinářů EURADOS, a tedy na mezinárodním fóru.

Záznam webináře najdete na Youtube zde, prezentační slidy zde

Foto: Honza Groh (Jagro), Wikimedia Commons