Zahlavi

Vladimír Wagner získal Cenu předsedkyně AV ČR za popularizaci vědy

12. 11. 2020

Cenu předsedkyně Akademie věd ČR za propagaci či popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací získal letos kromě botanika Petra Pyška a popularizátora filozofie Milana Dufka i vědecký tajemník ÚJF AV ČR Vladimír Wagner. Slavnostní předání cen mělo původně zahájit již proběhlý Týden vědy a techniky AV ČR, vzhledem ke koronavirové epidemii bylo ale odloženo.

 

RNDr. Vladimír Wagner, CSc. byl oceněn za dlouholetou popularizaci jaderné fyziky, kosmologie a energetiky i za důraz na věcný pohled a kritické myšlení: „Vystupuje v televizních i rozhlasových pořadech, aktivně přednáší na Českém vysokém učení technickém v Praze i po celé republice a videa z jeho přednášek mají na internetu desítky tisíc zhlédnutí. Jeho nasazení pro popularizaci vědy trvá téměř po celou dobu kariéry, bezmála 35 let.“

„Pro astrofyziku jsem se nadchl coby školák při návštěvě hvězdárny, i proto svou činnost směřuji hlavně k mládeži. Nejde mi jen o to, vychovat vědecké následovníky, myslím, že ať už si nakonec zvolí jakýkoli obor – třeba i mimo výzkum –, povědomí o tom, že něco takového existuje a je to užitečné, jim prospěje,“ řekl k ocenění Vladimír Wagner.

Vedle popularizačních setkání s žáky a studenty ve školách, hvězdárnách či knihovnách po celé republice se cyklem přednášek obrací rovněž na starší ročníky posluchačů v rámci univerzity třetího věku. V době koronavirových restrikcí přispěl také k sérii přednášek #veda_na_doma.

Srdečně blahopřejeme!

Kompletní aktualitu s tiskovou zprávou AV ČR najdete zde.

Foto: Jana Plavec, SSČ AV ČR