Zahlavi

Vladimir Lotoreichik získal cenu Neuron 2019

07. 11. 2019

Cenu Nadačního fondu na podporu vědy Neuron pro mladé nadějné vědce za rok 2019 v oboru matematika získal za výzkum ve spektrální teorii a tvarové optimalizaci Vladimir Lotoreichik, Ph.D. z oddělení teoretické fyziky ÚJF.

Jeho výzkum se týká matematických problémů inspirovaných současnými pokroky ve fyzice a možnosti vypočítat energii tělesa podle jeho tvaru. Snaží se matematicky dokázat, že určitý tvar tělesa optimalizuje energii mezi všechny tvary, které splňují určité geometrické podmínky. “Protože systémy v přírodě se přibližují ke stavu, ve kterém mají minimální energii, z takového úhlu může být otázka Proč naše Země má takový tvar, která má? formulována jako matematický problém ve tvarové optimalizaci pro určitou energii,” uvedl V. Lotoreichik příklad a ke svému ocenění dodal: “Motivuje mě to do další práce a zároveň cítím velkou odpovědnost.“ Další informace a rozhovor s laureátem najdete na www.nfneuron.cz/person/vladimir-lotoreichik.

Srdečně gratulujeme!

Již od roku 2009 uděluje Nadační fond na podporu vědy Ceny Neuron excelentním vědcům a vědkyním, kteří ovlivňují úroveň poznání v oborech biologie, computer science, fyzika, chemie, matematika, medicína a společenské vědy. Dosud fond takto ocenil 85 špičkových vědců a českou vědu podpořil téměř 70 miliony korun. Letošní ceny byly slavnostně předány sedmi vědcům a jedné vědkyni 6. listopadu 2019 ve dvoraně Národního muzea. Nejvyšší ocenění – Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě – získal biolog Jiří Friml za výzkum hormonu auxinu, kterému rostliny vděčí za svou odolnost. Debata s letošními laureáty proběhne ve čtvrtek 7. listopadu od 17.00 v kavárně Opero v Salvátorské ulici v Praze, kapacita je však omezena a pro účast je nutná registrace na rsvp@nfneuron.cz.  

Foto: Neuron