Zahlavi

Roman Garba a Roman Dvořák mezi vítězi Vědy fotogenické

02. 12. 2022

Akademie věd ČR zveřejnila výsledky 9. ročníku fotosoutěže Věda fotogenická, v níž letos výrazně uspěli naši pracovníci. V kategorii Vědci a dobrodružství zvítězil Ing. Roman Garba, PhD. z Oddělení jaderné spektroskopie, cenu v online hlasování za nejlepší video získal Roman Dvořák z Oddělení dozimetrie záření. Srdečně blahopřejeme!

Ing. Roman Garba, PhD. získal cenu za fotografii Mad Max v Mauretánii, dokumentující jeden z nejdrsnějších známých cestovatelských zážitků na světě, který absolvoval: přejezd pouští na otevřeném vagóně nákladního vlaku dopravujícího železnou rudu ze Sahary k pobřeží. Roman Dvořák získal cenu za video Metelesku blesku v kategorii, která byla letos vyhlášena vůbec poprvé.

V letošním ročníku bylo do soutěže zasláno 244 fotografií a 12 videí z 28 pracovišť AV ČR, ze kterých odborná porota opět vybírala fotografie do reprezentativního kalendáře Akademie věd ČR a pro výstavu Věda fotogenická, která je přístupná do konce roku 2022 v Galerii věd a umění v přízemí budovy Akademie věd na Národní třídě.

Ceny na vernisáži výstavy 29. listopadu 2022 předali vítězům předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, členka Akademické rady AV ČR Markéta Pravdová a místopředseda Fóra Věda žije! Michael Komm. Vítězem hlavní kategorie „Věda fotogenická“ se stal snímek Reakce bromu s hliníkem Jana Havlíka z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Zprávu AV ČR o této události najdete zde.