
První česká AMS laboratoř slavnostně otevřena
10. 05. 2022
V pondělí 9. května 2022 byla v areálu urychlovačů ÚJF AV ČR v Řeži za přítomnosti předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové a ministryně ČR pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové slavnostně otevřena první laboratoř urychlovačové hmotnostní spektrometrie (AMS) v České republice.
Slavnostního otevření se zúčastnili i další hosté z pracovišť AV ČR, vysokých škol a řady institucí zabývajících se kulturním dědictvím.
Vybudování a zahájení provozu AMS laboratoře je hlavním výstupem projektu RAMSES: Výzkum ultrastopových izotopů a jejich využití v sociálních a environmentálních vědách urychlovačovou hmotnostní spektrometrií. Projekt podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR téměř 400 miliony korun, s přispěním Evropských strukturálních a investičních fondů v rámci operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Technickým jádrem laboratoře je urychlovačový spektrometr MILEA (Multi-Isotope Low-Energy AMS System), vyvinutý švýcarskou firmou Ionplus AG ve spolupráci se Švýcarským federálním technologickým institutem v Curychu (ETH Zürich).
Metoda AMS (Accelerator Mass Spectrometry) využívá analýzy dlouhodobých radionuklidů například k určování stáří archeologických předmětů, sledování vývoje klimatu nebo dodržovaní záruk o nešíření jaderných zbraní.
Ke slavnostnímu otevření laboratoře vydala Akademie věd ČR s ÚJF AV ČR společnou tiskovou zprávu, jejíž plné znění najdete zde.
Přečtěte si také
- Ústav jaderné fyziky AV ČR oslavil 70. výročí svého vzniku
- Stánek ÚJF na VědaFestu v živém vysílání ČT
- Proběhl druhý ročník akce „Den s teoretickou jadernou fyzikou“
- Martin Schäfer získal Prémii Otto Wichterleho
- ÚJF uspořádal workshop ReMade@ARI, zaměřený na špičkovou charakterizaci materiálů a mezinárodní spolupráci
- ÚJF spoluorganizoval 5. zasedání mezinárodního finančního výboru urychlovače EIC
- Radiouhlíkové datování odhalilo mezery v ochraně slonů
- Podílíme se na dvou nových projektech zaměřených na kosmické záření
- Představili jsme se na Veletrhu vědy 2025
- Roman Garba představil svůj výzkum v Rakousku a ve Velké Británii