Zahlavi

Předsedkyně Akademie věd otevřela nové radiochemické laboratoře ÚJF

Tue Apr 24 14:01:40 CEST 2018

Prosluněná jarní nálada provázela návštěvu předsedkyně Akademie věd ČR Evy Zažímalové v Ústavu jaderné fyziky AV ČR. V doprovodu místopředsedy Jana Řídkého a dalších členů Akademické rady se seznámila s vývojem a úspěchy našeho ústavu v posledních letech.

Základem dobře fungující vědecké instituce jsou schopní vědečtí pracovníci. Vedení ÚJF se podařilo výrazně vylepšit věkovou strukturu a posílit perspektivní vědecké týmy. Velmi úspěšný je náš program podpory postdoktorandů. Ve výběrových řízeních se podařilo získat kvalitní mladé lidi do klíčových skupin ústavu. Dvě třetiny z nich jsou ze zahraničí, zejména z Itálie a Slovenska. Jejich pobyty jsou plánovány na dva roky s možnosti prodloužení o další rok. Ovšem již několik z nich se po ukončení postdoktorandského pobytu stalo kmenovými vědeckými pracovníky v našich týmech. Posílil tak například tým studující perspektivní materiály na našem lineárním urychlovači – tandetronu.

Druhou oblastí, ve které došlo k výraznému pokroku, je modernizace experimentální infrastruktury ústavu. Starý Van de Graaffův urychlovač, který skončil v Národním technickém muzeu, byl nahrazen již zmíněným tandetronem. Před dvěma lety instalovaný nový cyklotron TR-24 doplnil stávající urychlovač U-120M. Posledním krokem k modernizaci našeho vybavení bude udělený projekt RAMSES (OP VVV), který obohatí portfolio našich experimentálních metod o urychlovačovou hmotnostní spektrometrii. Toto zařízení po svém dokončení v roce 2020 rozšíří naše možnosti radiouhlíkového datování do výrazně vzdálenější minulosti, umožní však i řadu dalších jaderných analytických studií.

Podařilo se rovněž zmodernizovat ostatní přístrojové vybavení ústavu, které jsme soustředili do výzkumné infrastruktury CANAM (Centrum urychlovačů a jaderných analytických metod). Tato infrastruktura poskytuje otevřený přístup (režim open access) k našim zařízením pro širokou českou a zahraniční vědeckou obec. Současně tato domácí základna vytváří dobrou pozici pro naši účast ve velkých mezinárodních projektech, ať už jde o projekt ALICE v laboratoři CERN, STAR v BNL, HADES a FAIR v GSI Darmstadt, ESS v Lundu nebo KATRIN v Karlsruhe.

Paní předsedkyně se chystá k přestřižení pásky během otevírání nových laboratoříPaní předsedkyně se chystá k přestřižení pásky během otevírání nových laboratoří

Otevření nových laboratoří

K právě dokončeným zařízením se řadí nové radiochemické laboratoře vybudované nad cyklotronem TR-24. Tam se návštěva z AV ČR přemístila po jednání s vedením ústavu a zde ji také čekala řada našich dalších hostů – pracovníci, kteří se na budování laboratoří podíleli, zástupci dodavatelských firem, a také kolegové z dalších institucí v řežském areálu výzkumných ústavů. Po krátkém úvodu ředitele ÚJF P. Lukáše paní předsedkyně symbolicky otevřela naše nové laboratoře. Průvodcem při jejich prohlídce i návštěvě nové analytické laboratoře byl vedoucí oddělení radiofarmak Ondřej Lebeda, který návštěvníkům představil různá zařízení a speciální řešení, navržená našimi pracovníky. Naši hosté si rovněž prohlédli urychlovač TR-24, který bude pro laboratoře ozařovat terče pro přípravu radionuklidů.

Naši hosté poslouchají výklad vedoucího oddělení radiofarmak Ondřeje LebedyNaši hosté poslouchají výklad vedoucího oddělení radiofarmak Ondřeje Lebedy

Posun ve výzkumu nových radiofarmak

Nové laboratoře pro výzkum a vývoj radiofarmak budou využívat nový cyklotron TR-24, který poskytuje velmi intenzivní svazek protonů s různou energií až po 24 MeV. Lze jej využít pro přípravu velmi široké škály radionuklidů. Jedním z výzkumných cílů je připravit a studovat vhodné radionuklidy pro diagnostické i terapeutické aplikace v medicíně. Tyto radionuklidy je však třeba vázat do vhodných chemických sloučenin, které je dopraví do správného místa v těle. To se provádí v radiochemických laboratořích i související analytické laboratoři. Koncepce našich nových laboratoří je velmi inovativní – komunikují s cyklotronem potrubní poštou, která dopravuje ozářené terče s připravenými radionuklidy bez lidského zásahu automaticky do polohorkých komor. V nich probíhá zpracování terčů a úprava radionuklidů i sloučenin, které je obsahují. Tyto unikátní technologie byly pořízeny nákladem 33 milionů korun, poskytnutých ve formě dotace AV ČR.

Ústav jaderné fyziky má v této oblasti dlouholeté zkušenosti – patřil k průkopníkům, kteří využití radionuklidů v lékařské diagnostice v bývalém Československu kdysi prošlapávali cestu. Na cyklotronu U-120M byly připravovány radionuklidy pro radiofarmaka od osmdesátých let minulého století, výzkum radiofarmak v ÚJF pak dostal další impuls ve druhé polovině 90. let, kdy bylo založeno samostatné oddělení radiofarmak ÚJF. Nově pořízené laboratoře však představují další zásadní pokrok v této oblasti, přinášejí zejména nové možnosti vlastního výzkumu i národní a mezinárodní spolupráce.

Instalace zařízení v nových horkých komoráchInstalace zařízení v nových horkých komorách