
Návštěva premiéra Andreje Babiše v ÚJF AV ČR
08. 04. 2019
V pátek 5. dubna 2019 navštívil premiér Andrej Babiš areál výzkumných ústavů v Řeži. V Ústavu jaderné fyziky AV ČR, v. v. i., navštívil nové pracoviště urychlovače cyklotron TR-24 a seznámil se s jeho využitím v oblasti energetického výzkumu a hledání nových perspektivních radiofarmak.
V ÚJF byl pro cyklotron TR-24 vyvinut v současné době nejvýkonnější zdroj rychlých neutronů simulujících pole ITER, který umožňuje testovat diagnostické komponenty pro pokročilé energetické jaderné technologie. Velmi intenzivní toky neutronů jsou totiž produkovány u štěpných i fúzních reaktorů, výzkum na neutronovém zdroji tak pomáhá například hledat cestu k budoucí termojaderné elektrárně.
Premiér Andrej Babiš naslouchá výkladu vedoucího Oddělení urychlovačů ÚJF Jana Štursy
Radionuklidy vyráběné na urychlovačích jsou využívány nejen k diagnostice, ale také k léčení nádorových onemocnění. Aktuálně se v ÚJF pracuje na přípravě germania-68. To slouží jako zdroj gallia-68, které se používá zejména k citlivé diagnostice karcinomu prostaty pomocí molekuly PSMA. Stejná molekula značená radioaktivním aktiniem je perspektivním terapeutikem.
Premiér si v doprovodu místopředsedů Rady pro výzkum, vývoj a inovace doc. Karla Havlíčka a PhDr. Pavla Barana prohlédl samotný cyklotron TR-24 a nové radiochemické laboratoře, zaměřené na výzkum nových radiofarmak.
Úvodní foto (zleva): vedoucí Oddělení radiofarmak Ondřej Lebeda, premiér ČR Andrej Babiš, místopředseda RVVI Karel Havlíček a ředitel ÚJF AV ČR Petr Lukáš
Přečtěte si také
- Ústav jaderné fyziky AV ČR oslavil 70. výročí svého vzniku
- Stánek ÚJF na VědaFestu v živém vysílání ČT
- Proběhl druhý ročník akce „Den s teoretickou jadernou fyzikou“
- Martin Schäfer získal Prémii Otto Wichterleho
- ÚJF uspořádal workshop ReMade@ARI, zaměřený na špičkovou charakterizaci materiálů a mezinárodní spolupráci
- ÚJF spoluorganizoval 5. zasedání mezinárodního finančního výboru urychlovače EIC
- Radiouhlíkové datování odhalilo mezery v ochraně slonů
- Podílíme se na dvou nových projektech zaměřených na kosmické záření
- Představili jsme se na Veletrhu vědy 2025
- Roman Garba představil svůj výzkum v Rakousku a ve Velké Británii