Zahlavi

Na Veletrhu vědy a Dětském dni představil ÚJF své stálice i novinky

18. 06. 2019

Od 6. do 8. června 2019 se na výstavišti PVA Expo v pražských Letňanech uskutečnil další, již 5. ročník Veletrhu vědy, popularizační akce Akademie věd ČR. ÚJF zde po předchozích úspěšných ročnících nemohl chybět.

Naši stálici, „vakuové divadlo“ (experimenty se soupravou Pfeiffer Vakuum) v podání Vladimíra Semiána, pracovníka urychlovače Tandetron, tentokrát doplnili pracovníci oddělení dozimetrie záření s představením modelu kosmického záření, ztvárněného pomocí postupně se rozsvěcujících LED diod s barevným odlišením podle druhu částic, a Petr Chudoba s detektory, na kterých pracoval během svého pobytu v rámci projektu KINEÓ v budovaném centra urychlovačů FAIR v německém Darmstadtu. Pracovníci ODZ rovněž představili zájemcům projekty CRREAT a INSPIRE. Zájem přitahoval i detektor Timepix, který měřil záření emitované skleničkou z uranového skla.

DSC_0067

V. Semián "hraje vakuové divadlo", zprava model kosmického záření z LED diod

Do naší videosmyčky, promítané na velkoplošné obrazovce uvnitř stánku, letos přibyl záznam dubnového stavu výstavby budovy pro urychlovač AMS v rámci projektu RAMSES, snímaný dronem, a prezentace zařízení GANIL-SPIRAL2 s českým ozvučením. O francouzské mezinárodní laboratoři GANIL i jejím budovaném rozšíření o urychlovačové centrum SPIRAL2, včetně českého příspěvku v rámci projektu SPIRAL2-CZ, mohli zájemci získat informace i ve formě nově vytištěných českých informačních materiálů.

DSC_0070

Jakub Šlégl (zleva) vysvětluje model kosmického záření bývalému redaktorovi časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců

Opět byly k dispozici také výtisky naší ústavní brožury v aktuální podobě, v jaké ji v minulém roce vydalo nakladatelství Academia v rámci své edice VKN (Věda kolem nás). Mezi postery na stěnách stánku přibyl plakát, připomínající nedožitých sto let zakladatele našeho ústavu, prof. Čestmíra Šimáně. Na nezájem návštěvníků všech věkových kategorií jsme si rozhodně nemohli stěžovat, přišlo jich k nám odhadem několik set.

DSC_0081

Petr Chudoba (zleva) představuje výsledky své práce na detektorech pro laboratoř FAIR, v pozadí poster ke 100. výročí narození Č. Šimáně

Určitým „volným pokračováním“, tentokrát pro ty nejmenší, byl 15. června náš stánek na Dětském dni v Řeži, kde V. Semián s Pavlem Kristem předváděli další experimenty. Děti se zde snažily rozbíjet kladivem gumové medvídky po zmrazení tekutým dusíkem. Naši kolegové také nechali v PET láhvi odpařit tekutý dusík, který poté nafoukl balónek. Děti zde plnily různé úkoly, snažily se například převrátit kelímek vzhůru nohama tak, aby se z něj nevylila voda.

velvedy-koule

V. Semián (zprava) startuje pokus o odtržení Magdeburských polokoulí na Veletrhu vědy 2019

I zde, podobně jako na Veletrhu vědy, byly k dispozici Magdeburské polokoule i jejich zmenšený model – sklenářské přísavky, které se děti i dospělí pokoušeli od sebe odtrhnout. Několik experimentů demonstrovalo Newtonovy pohybové zákony, fyzikální jevy byly názorně představeny i roztloukáním vlašských ořechů na břiše dobrovolníků.

detsky-den1 

V. Semián demonstruje fyzikální zákony roztloukáním vlašských ořechů na břiše dobrovolnice na Dětském dni v Řeži 2019