Zahlavi

Loňská Cena Wernera Köstera i pro P. Strunze a P. Berana z ÚJF AV ČR

06. 01. 2021

Pavel Strunz a Přemysl Beran, pracovníci ÚJF AV ČR, byli spolu s výzkumníky z Heinz Maier-Leibnitz Zentrum Garching, Siegenské univerzity a Technické univerzity Braunschweig součástí mezinárodního kolektivu autorů, který získal prestižní loňskou Cenu Wernera Köstera za vynikající publikaci v International Journal of Materials Research (IJMR). 

Cena byla udělena za článek Vliv Cr a Ni na vývoj mikrostruktury u slitin Co-Re-Cr-Ni (DOI: 10.3139/146.111855) z roku 2019.

Cenu uděluje od roku 1992 Německá společnost pro materiály (DGM) společně s Carl Hanser Verlag, vydavatelem IJMR. Redakční rada IJMR každoročně vybírá publikaci z předchozího roku, zaměřuje se přitom na zásadní původní práce v oblasti vědy o materiálech. Cena nese jméno prof. Wernera Köstera (1896-1989), německého chemika a dlouholetého ředitele Institutu Maxe Plancka pro výzkum kovů ve Stuttgartu.

Oceněná publikace se zabývá slitinou kobaltu a rhenia s příměsí niklu a chromu, což je slibný materiál pro budoucí využití ve stacionárních i leteckých plynových turbínách. Konečným cílem je vyvinout materiál, který vydrží v náročných podmínkách provozu turbíny vyšší teploty, než stávající superslitiny. Turbína tak může pracovat s vyšší účinností, což znamená úsporu paliva.

Srdečně blahopřejeme!