Zahlavi

Festival vědy 2018 s ÚJF

Fri Sep 07 14:44:00 CEST 2018

Náš stánek, přesněji řečeno stan, jste mohli vidět 5. září po celý den na letošním 6. ročníku Festivalu vědy s podtitulem „zábavná (nejen) vědecko-technická laboratoř na Kulaťáku“, kterou pořádá ČVUT na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích nedaleko svého areálu.

Byli jsme jedním ze 43 vystavovatelů a mohli jsme tak oslovit nemálo z odhadovaných 17 000 návštěvníků. Masová byla zejména dopolední návštěva školních tříd, které téměř zablokovaly jeden z hlavních vstupů do stanice metra Dejvická. Letošní téma znělo „Technologie hýbou světem“ a akce se tentokrát přelila i do Národní technické knihovny, kde v Bellingově sále probíhaly přednášky a debaty, které se nejvíce soustředily na problém hrozícího sucha. Patronem akce byl Václav Pačes, nechyběl ani rektor ČVUT a představitelé Prahy 6, která Festival podpořila.

Martina Lužová provádí Uranovým bludištěm, jeden z malých návštěvníků vlevo je zcela pohroužen ve VR světěMartina Lužová provádí Uranovým bludištěm, jeden z malých návštěvníků vlevo je zcela pohroužen ve VR světě.

Akci jistě pomohlo slunečné počasí (někdy až příliš slunečné). Několik desítek rozdaných ústavních brožur svědčí o tom, že přišli i hlubší zájemci o naši práci, zájem – a to i fotografický – budily rovněž naše postery, rozvěšené uvnitř stanu. Za ÚJF se zúčastnili Miroslav Dočkal, z oddělení dozimetrie záření Jakub Šlegl a Martina Lužová. Při obsluze VR prezentace letu stratosférického balonu Fík 3 jsme se střídali s učitelem žákovského týmu Fíku 3 Jiřím Hovorkou a a jeho bývalou žákyní, autorkou doprovodného videa o přípravě letu Barborou Cabalkovou, dnes již studentkou gymnázia.
Podobně jako jiné ústavy AV ČR jsme zopakovali svůj program z Veletrhu vědy, i když jsme tentokrát neměli náš velký trumf – „vakuové divadlo“ (soupravu Pfeiffer Vacuum) a jeho prezentátora Vladimíra Semiána. VR prezentaci letu Fíku 3 a Uranové bludiště jsme proto doplnili dvěma bannery o radiové síti Bolidozor pro sledování meteoritů, kterou představil její spolutvůrce Roman Dvořák z 2. ročníku FEL ČVUT. Striktně vzato sice již nejde o jadernou fyziku, úzce však souvisí s prací našeho ODZ a využívá i některé jeho pracovníky rozvíjené technologie, jako je open source stavebnice mLAB.

Již brzy po začátku řady zájemců o náš stánek výrazně zhoustlyJiž brzy po začátku řady zájemců o náš stánek výrazně zhoustly.

Náš stánek se ocitl i v interním zvukovém vysílání festivalu, zpovídána byla Martina Lužová. Chvíle, kdy bylo před stánkem prázdno, jsme mohli spočítat na prstech jedné ruky, a frontu zájemců o bludiště a VR rozptýlil teprve příchod odinstalační čety pořadatelů a „přehřívací hláška“ našich VR brýlí.

K titulní fotografii: Jakub Šlegl a Martina Lužová v pozadí připravují uranové bludiště, Barbora Cabalková vpravo obsluhuje prezentaci s VR brýlemi a Roman Dvořák vlevo vysvětluje princip Bolidozoru.