
Experiment KATRIN pátrá i po sterilních neutrinech
08. 03. 2021
Některé oscilační experimenty naznačují, že kromě tří hmotnostních stavů neutrin, ze kterých jsou složena aktivní neutrina νe, νµ a ντ, by mohl existovat ještě čtvrtý hmotností stav m4.
Jemu odpovídající tzv. sterilní neutrino by sice necítilo slabou interakci Standardního modelu částicové fyziky, ale projevilo by se nejen v oscilačních experimentech, ale i změnou tvaru spojitého spektra záření beta. Z charakteristického výběžku v tomto spektru by bylo možné stanovit jak energii stavu m4, tak i jeho příměs k aktivním neutrinovým stavům. Dosavadní beta spektroskopická měření však žádná sterilní neutrina neprokázala.
Mezinárodní experiment KATRIN, kterého se účastní i vědci z ÚJF AV ČR, je zaměřen především na hmotnost elektronového neutrina. Z jeho prvního měsíčního měření spektra beta tritia vyplynula pro tuto fundamentální veličinu zlepšená horní mez 1,1 eV [Phys. Rev. Lett. 123, 221802 (2019)]. Nedávná analýza téhož spektra neprokázala žádná sterilní neutrina s energií do 30 eV, jejichž příměs k aktivním neutrinům by převyšovala 2 % [Phys. Rev. Lett. 126, 091803 (2021)]. Citlivost KATRIN vůči aktivním i sterilním neutrinům se bude se vzrůstající expozicí dále zvyšovat.
Přečtěte si také
- Ústav jaderné fyziky AV ČR oslavil 70. výročí svého vzniku
- Stánek ÚJF na VědaFestu v živém vysílání ČT
- Proběhl druhý ročník akce „Den s teoretickou jadernou fyzikou“
- Martin Schäfer získal Prémii Otto Wichterleho
- ÚJF uspořádal workshop ReMade@ARI, zaměřený na špičkovou charakterizaci materiálů a mezinárodní spolupráci
- ÚJF spoluorganizoval 5. zasedání mezinárodního finančního výboru urychlovače EIC
- Radiouhlíkové datování odhalilo mezery v ochraně slonů
- Podílíme se na dvou nových projektech zaměřených na kosmické záření
- Představili jsme se na Veletrhu vědy 2025
- Roman Garba představil svůj výzkum v Rakousku a ve Velké Británii