Zahlavi

Dny otevřených dveří úspěšně uzavřeny

08. 11. 2022

Od 4. do 5. listopadu 2022 proběhly v řežském výzkumném areálu každoroční Dny otevřených dveří, spolupořádané v rámci Týdne Akademie věd ČR dvěma jejími ústavy – Ústavem jaderné fyziky a Ústavem anorganické chemie – spolu s ÚJV Řež a Centrem výzkumu Řež.

V pátek se školní skupiny, mezi které patřily třídy ze základních škol v Kolíně a Klecanech či z kralupského gymnázia, v ÚJF kromě AMS laboratoře podívaly i do Laboratoře Tandetronu. Sobota byla určena individuálním návštěvníkům i rodinám, ÚJF na ní byl zastoupen AMS laboratoří s hmotnostním spektrometrem MILEA. Role odborných průvodců laboratoří se tentokrát ujali Jan Kameník a Kateřina Pachnerová Brabcová. Projekt RAMSES i ÚJF jako celek zde byly představeny i dvěma roll-upy, pro lepší představitelnost fungování AMS spektrometru využili prezentátoři i dřevěnou dráhu s vláčky. Ta byla ovšem určena zejména pro vysvětlování dětem zaměstnanců ÚJF v rámci mimořádné exkurze, přístupné i návštěvníkům pod 12 let, která společné dny otevřených dveří doplnila.

Naši spolupořadatelé představili výzkumné reaktory LR-0 a LVR-15 (CVŘ), oddělení vodíkových technologií (ÚJV) s vodíkovým automobilem v provozu, nanomateriály pro ochranu životního prostředí a výzkum degradace materiálů malířských děl (ÚACH). Návštěvníky zaujala i sbírka dozimetrů jednoho z pracovníků ostrahy areálu.