
Český in-kind příspěvek k terčové stanici ESS oceněn CDR
31. 08. 2017

In-kind příspěvek České republiky k výstavbě Evropského spalačního zdroje (ESS) prošel důležitým milníkem kritického posudku návrhu (CDR).
Terčové primární (dohoda TIK 5.1) a sekundární vodní chladicí systémy (dohoda TIK 5.2) a klimatizace včetně topných systémů budovy terče (dohoda TIK 5.3) úspěšně prošly milníkem kritického posudku návrhu (CDR). Spolupráce mezi ESS, ÚJF a společností Nuvia (subdodavatelem ÚJF) se týká prací v objemu zhruba 0,5 miliardy Kč.
Při příležitosti dosažení tohoto důležitého bodu pro dodání terčových technologií jsme se zeptali Håkana Carlssona, vedoucího skupiny kapalných systémů v ESS, na jeho zkušenosti s českými partnery, pokud jde o in-kind dodávky:
ÚJF: Mohl byste prosím charakterizovat spolupráci na TIK 5.1, 5.2 a 5.3?
HC: „Navrhování a budování ESS je náročný úkol, protože: 1) jde o jedinečné moderní zařízení pro generování neutronů a 2) je to místo „na zelené louce“. Pro spolupráci s českým in-kind partnerem to znamená spoustu komunikace a porozumění na obou stranách ohledně výzev v tomto projektu. Společně jsme zmírnili možná nedorozumění častými schůzkami: fyzickými schůzkami jednou za měsíc a videohovory jednou týdně, plus častou korespondencí. Toto nastavení bylo naprosto nezbytné pro úspěšný výsledek projektu a spolupracovali jsme ve velmi dobrém duchu. Také na nás zapůsobila profesionální kompetence našich českých kolegů a intenzita jejich zapojení do projektu.“
ÚJF: Proč je dosažení konsensu o CDR tak důležité pro dodávku terčových technologií?
HC: „Kritický posudek návrhu (CDR) je pro ESS velmi důležitý, protože ověřuje, zda návrh splňuje všechny požadavky stanovené pro daný systém. CDR je také šancí získat připomínky od hodnotitelů pracujících v obdobných zařízeních po celém světě, protože ESS dosud nemá provozní zkušenosti. Je také důležité zajistit, aby zúčastněné strany podílející se na návrhu, propojovacích systémech, bezpečnosti apod. měly šanci vyjádřit se k návrhu ještě před zahájením nákupu. Provedení změn později v projektu bude mnohem nákladnější než provedení úprav před zahájením fáze zadávání zakázek.“
ÚJF: Děkujeme za rozhovor a váš čas.
Otázky kladla: Naděžda Witzanyová
Přečtěte si také
- Martin Kákona získal prestižní Fulbright-Masarykovo stipendium pro výzkum s NASA a LBNL
- Ústav jaderné fyziky AV ČR oslavil 70. výročí svého vzniku
- Stánek ÚJF na VědaFestu v živém vysílání ČT
- Proběhl druhý ročník akce „Den s teoretickou jadernou fyzikou“
- Martin Schäfer získal Prémii Otto Wichterleho
- ÚJF uspořádal workshop ReMade@ARI, zaměřený na špičkovou charakterizaci materiálů a mezinárodní spolupráci
- ÚJF spoluorganizoval 5. zasedání mezinárodního finančního výboru urychlovače EIC
- Radiouhlíkové datování odhalilo mezery v ochraně slonů
- Podílíme se na dvou nových projektech zaměřených na kosmické záření
- Představili jsme se na Veletrhu vědy 2025